Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare drepturi CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare drepturi CCM

CCM al firmei la care lucrez cuprinde anumite drepturi ce se acorda tuturor salariatilor. Ex. prima de paste, prima de vacanta, prima de craciun
Daca Sindicatul este de acord, pot modifica CCM in sensul de a nu se acorda aceste drepturi sau sa se acorde intr-un cuantum mai redus, salariatilor care au inregistrat in cursul unei perioade de timp sanctiuni disciplinare ?
M-ar interesa mai multe puncte de vedere.
Multumesc.
Este posibil daca sindicatul cu patronatul ajung la un acord in sensul specificat de dvs .. in acest caz, va trebui sa incheie un act aditional la CCM care se va inregistra la iTM pentru a-si produce efectele .